Natalie Lamb

Natalie Lamb

A fermentáció szerepe

A fermentáció szerepe

A fermentáció a tartósítás ősi módszere, amelyet a hűtési módszerek bevezetése előtt alkalmaztak és amely manapság a fentartható növekedés kapcsán ismét nagyobb teret nyer. A fermentáció a baktériumok és gombák átalakító folyamatát jelenti, melynek során az étel, több lépcsőben, könnyebben emészthető és ízletesebb formává alakul át.

A testünkben sok trillió baktérium él, melyeknek nagy befolyása van az egészségi állapotunkra, az emésztésünkre, az immunrendszerünkre. A jelenlegi trendeket pontosan ez az egészségügyi vonatkozás határozza meg.

A fermentáció eredményeként készülnek a napi étrendünk részét képező élelmiszerek, például a kenyér, a sajt, a csokoládé, a kávé, a bor, a sör, a szalámi, az ecet, a szójaszósz. Ezeknek az élelmiszereknek a készítése során azonban a bennük lévő probiotikus mikróbák döntő többsége elpusztul a hő vagy a képződött alkohol hatására.

Azok a hagyományos ételek, amelyek nem mennek át (például) egy pasztörizációs folyamaton, az esetek egy részében megőrizhetik a bennük lévő probiotikus mikroorganizmusokat. Ilyen étel például a joghurt, a savanyított káposzta, a kimchi, az erjesztett hüvelyesek, mint például a szójabab (tempeh), a miso, a kombucha-tea, és a hazánkban is népszerű erjesztett húst tartalmazó szalámi.

Összhangban Veled!

Merre halad az erjesztés gyakorlata?

Nem meglepő, hogy néhányak számára ezek az ételek túlságosan karakteresek, mivel inkább az édesebb, sós, és jellemzően a modern feldolgozási folyamatokkal előállított ételeket kedvelik. Napjaink gyorsabb életvitele mellett kevesebb idő jut az otthoni fermentációs folyamatok alkalmazására, valamint sokakban fenntartások lehetnek a baktériumok ilyen célú felhasználása miatt. Ezzel egyidejűleg a nagyipari élelmiszergyártóknak nyitva van a lehetőség, hogy a megszokott nyugatias ételeinket megfelelő baktériumokkal gazdagítsák.

Az utóbbi években megjelentek a hozzáadott baktériumokat tartalmazó csokoládészeletek, hideg italok, fermentált kávé, vagy akár a levesek és sörök is ebbe a kategóriába tartoznak. Ezeknek a baktériumokkal dúsított élelmiszereknek, bár a hozzáadott baktériumok fajtája és száma csekély, az egészségügyi hasznuk azonban valós.

Hogyan segítenek az élőflórák?

Hogyan segítenek a probiotikumok?

Az élőflóra kultúrák olyan élő baktériumok, melyeket jellemzően laboratóriumokban tenyésztenek. Egyre több helyen megjelennek ezek a baktériumok, amelyeknek egyik jellegzetessége, hogy pontos eredetük, genetikai tulajdonságaik, és az élelmiszerekben található mennyiséghez képest igen magas számuk jól elkülöníti őket a hétköznapokban elfogyasztott baktériumoktól. Némelyikük szorosan hozzátapad a bél nyálkahártyájához és benépesíti azt, míg mások körülbelül egy hétig maradnak meg a bélrendszerben, ezért a pótlásuknak folyamatosnak kell lennie. Jól kiegészítik az élelmiszerekben is jelen lévő baktériumokat, és azokkal egyidejűleg fogyaszthatók.

Ezeknek a baktériumtörzseknek egy része eredetileg erjesztett élelmiszerekből került izolálásra és szaporításra, mint például:

  • Lactococcus lactis subsp. lactis A164 – melyet a tradicionális, zöldségek erjesztése útján előállított kimchi nevű ételből izoláltak (2);
  • Lactococcus lactis MMFII – amelyet tunéziai tejtermékből izoláltak (3);
  • Lactococcus lactis KE3 – amelyet hagyományos marokkói erjesztett tejből izoláltak (4);
  • Lactobacillus plantarum, a Lactobacillus rhamnosus és a Lactobacillus paracasei – melyeket savanyúkáposztából izoláltak (5);
  • Lactobacillus plantarum ST31 – amelyet kovászból izoláltak (6).

Az elmúlt évek kutatásai bebizonyították, hogy azok a termékek lehetnek a leghatékonyabbak, amelyek többféle baktériumtörzset tartalmaznak.

Felhasznált irodalmak

  1. Pavli F, Kovaiou I, Apostolakopoulou G, et al. Alginate-Based Edible Films Delivering Probiotic Bacteria to Sliced Ham Pretreated with High Pressure Processing. Int J Mol Sci 2017;18(9).
  2. Choi HJ, Cheigh CI, Kim SB, Pyun YR. Production of a nisin-like bacteriocin by Lactococcus lactis subsp. lactis A164 isolated from Kimchi. J Appl Microbiol 2000; 88(4):563 -71.
  3. Ferchichi M, Frčre J, Mabrouk K, Manai M. Lactococcin MMFII, a novel class IIa bacteriocin produced by Lactococcus lactis MMFII, isolated from a Tunisian dairy product. FEMS Microbiol Lett 2001; 205 (1):49-55.
  4. Ettayebi K, El Yamani J, Rossi-Hassani B. 2000. Synergistic effects of nisin and thymol on antimicrobial activities in Listeria monocytogenes and Bacillus subtilis. FEMS Microbiol Lett 2000; 183(1) :191- 5.
  5. Yu Z, Zhang X, Li S, Li C, Li D, Yang Z. Evaluation of probiotic properties of Lactobacillus plantarum strains isolated from Chinese sauerkraut. World J Microbiol Biotechnol 2013; 29(3):489-98.
  6. Todorov S, Onno B, Sorokine O, Chobert JM, Ivanova I, Dousset X. Detection and characterization of a novel antibacterial substance produced by Lactobacillus plantarum ST 31 isolated from sourdough. Int J Food Microbiol 1999; 48(3):167-77.
  7. Chapman CM, Gibson GR, Rowland I. Health benefits of probiotics: are mixtures more effective than single strains? Eur J Nutr. 2011 Feb;50(1):1-17

Bio-Kult termékek

Bio-Kult Neura (60 db kapszula)

Bio-Kult Neura

(60 db kapszula)
Bio-Kult Advanced (30 db kapszula)

Bio-Kult Advanced

(30 db kapszula)
Bio-Kult Advanced (60 db kapszula)

Bio-Kult Advanced

(60 db kapszula)
Bio-Kult Advanced (120 db kapszula)

Bio-Kult Advanced

(120 db kapszula)

Örülünk, hogy érdekelnek a tartalmaink!

Ha szeretnél mindig elsőként értesülni a friss cikkekről, akciókról, akkor iratkozz fel hírlevelünkre!